Převod obrázku na černobílý
Tento návod demonstruje, jak můžete převést obrázek na odstíny šedi a zároveň zachovat zvolenou část obrazu v původních barvách. Pro lepší ilustraci můžete na následujících dvou obrázcích v galerii vidět zdrojový obrázek a požadovaný výsledek.
1. Prvním krokem, který je potřeba provést, je výběr oblasti, v níž mají barvy zůstat zachovány. V závislosti na složitosti vybírané objektu se může jednat o otázku několika minut a nebo taky hodin. Nejobtížnější bývá výběr vlasů a zvířecí srsti, v takových situacích je jediným rozumně použitelným nástrojem Kouzelná hůlka, která provádí výběr na základě podobnosti okolních bodů s bodem vybraným. Základem úspěchu je ale vždy především dobře vyfocená fotka, kde je pozadí jasně odlišitelné od popředí.
Nástroj Kouzelná hůlka najdete ve svislé nástrojové liště v editoru, tak jak je to vyznačeno na následujícím obrázku. Nástroj funguje takovým způsobem, že při kliknutí do obrazu editor vybere všechny body, které jsou podobné bodu, na který bylo kliknuto. Pokud program vybírá bodů příliš mnoho nebo naopak málo, klikněte na modrou šipku pro návrat o krok zpět (jak je vyznačeno na obrázku), upravte v liště nad obrázkem Toleranci a zkuste kliknout na zvolený bod znovu. Co se týká ostatních parametrů, doporučil bych ponechat jen malé rozmazání a Spojitý režim, kdy se provádí výběr pouze bezprostředně sousedících bodů.
2. Po chvíli zkoušení zjistíte, že nejste schopni pomocí jediného výběru vybrat celou požadovanou oblast ke své spokojenosti. Proto je v liště s parametry výběrového nástroje možnost zvolit další režimy pro úpravu výběru - kromě vytváření nového výběru můžete selekčními nástroji do výběru přidávat další oblasti a nebo naopak z něj odebírat oblasti nechtěné. Přepněte si tedy na režim přidávání do výběru, jak je vyznačeno na obrázku níže. Můžete i nadále pokračovat s kouzelnou hůlkou, ale můžete i zkusit využít další nástroje pro výběr, jako je například Polygonové laso. S tímto nástrojem můžete velice snadno obtáhnout hrubý tvar jednoduchého objektu nebo provádět výběr vnitřních oblastí, které nebyly kouzelnou hůlkou vybrány, jak je to demonstrováno na obrázku. Výběr se uzavírá tak, že jako poslední bod zvolíte bod výchozí (že jste nad ním, poznáte ze změny tvaru kurzoru).
3. Obtažení okrajů objektů je možné velice efektivně provádět také s Magnetickým lasem. Pracuje se s ním tak, že kliknete na okraj objektu a pohybujete se myší podél hranice objektu. Program se snaží hranici sledovat - všimněte si, jak se hranice posouvá s pohybem myši. Když je programem odhadnutý okraj správně, můžete ho pro daný úsek zafixovat na aktuální pozici kliknutím levého tlačítka myši. Takhle můžete postupně obtáhnout i složitější objekty. Stejně jako u kouzelné hůlky je i zde možné ovlivnit některé vlastnosti nástroje jako například jeho Citlivost.
4. Jakmile se vám podaří obtáhnout celý objekt, můžete v menu Výběr existující výběr uložit do souboru (protože ZPS nepodporuje vrstvy a vámi vytvořený výběr existuje jen do zavření editoru). Co nás ale především zajímá - můžete vytvořený výběr Invertovat. Tím dosáhnete toho, že budete mít vybráno vše, co má být odbarveno.
5. Pro odbarvení obrázku v nabídce Efekty zvolte položku Odstíny šedi. Měli byste vidět něco takového:
6. Protože je při provádění výběru těžké odhadnout, jak pak bude při odbarvení vypadat výsledek, Zoner Photo Studio umožňuje při aktivovaném dialogu pro převod na odstíny šedi zapnout Editaci výběru. V ovládácích prvcích hned vedle doporučuji zvolit si masku Nezobrazovat a vypnout Obrys. Tak budete moci vidět, jak vypadá hranice mezi odbarvenou částí obrazu a zachovanou částí. Pravděpodobně bude hranice relativně ostrá. Zde může pomoci dialog pro úpravu výběru, který najdete jako druhou položku v nabídce Výběr. Na níže uvedeném obrázku můžete vidět situaci, kdy je zapnut režim editace výběru a je zobrazen dialog Upravit výběr. V tomto dialogu můžete celý výběr snadno rozmáznout nebo případně zmenšit/zvětšit (jen pozor na obrácenou logiku - vybraná je ta černobílá část obrazu, ne ta barevná). Při úpravě výběru tímto způsobem je ale potřeba dávat pozor na okraje obrazu, u kterých se například rozmazání výběru také trochu neočekávaně projevuje.
7. Po uzavření dialogu pro úpravu výběru je možné v režimu editace výběru také provádět jeho úpravu pomocí štětce nebo selekčních nástrojů. Zatímco běžně štětec maluje přímo do obrazu, v režimu editace výběru můžete štětcem velice snadno provádět drobné úpravy výběru. Na obrázku níže je demonstrováno odmazávání zeleného zabarvení trávy okolo hlavy kocoura.
8. Zbývá potvrdit převod na odstíny šedi a uložit výsledek. Ten si uložte jako nový obrázek - nepřepisujte si originál, operaci už není možné vrátit zpět!