Co přináší nového Zoner Photo Studio 13?
64 bitová verze
Technologicky nejvýznamnější změnou v ZPS13 je 64 bitová verze. S rostoucím rozlišením digitálních fotoaparátů se v posledních letech stává čím dál větším problémem limitace adresového prostoru 32 bitových aplikací. To se v praxi projevuje tak, že i přes dokoupení paměti aplikace stále hlásí, že nemá dostatek paměti – protože 32 bitová aplikace nedokáže využít více než 2 až 4 GB paměti (v závislosti na operačním systému). 64 bitová verze odsouvá tuto hranici daleko mimo dosah uživatele, který je tak již skutečně omezen jen nainstalovanou pamětí a diskovým prostorem, případně limitacemi operačního systému.
64 bitová verze také navíc efektivněji využívá vlastnosti moderních 64 bitových procesorů, díky čemu je při zpracování dat o 5-80% rychlejší. V kombinaci s dalšími optimalizacemi je tak 64 bitová verze ZPS13 v některých výpočtech až o 100% rychlejší než 32 bitová verze ZPS12.
Protože je 64 bitová verze v jistém ohledu samostatný program, existují mezi verzemi určité rozdíly. V 64 bitové verzi:
- není podporován Archiv médií
- nejsou podporovány mapy Zoner Photo Map a mapy z edice SmartMaps
- není podporováno napojení na program Ozi Explorer
- nefunguje propojení s programem Google Earth pro odečítání GPS souřadnic (GE je pouze 32 bitový)
- 8BF pluginy jsou podporovány pouze 32 bitové (ale jsou přístupné i v 64 bitové verzi)
- nejsou podporovány knihovny Canon pro zobrazování RAW souborů ze starších fotoaparátů
- WIC kodeky jsou podporovány 64 i 32 bitové (32 bitové ale neukazují průběh načítání)
- pro ostatní multimédia (video, zvuk) jsou potřeba 64 bitové kodeky
64 i 32 bitová verze jsou součástí jednoho instalačního balíku, který se díky tomu zvětšil na 90MB.
Od předchozí verze doznalo ZPS v podpoře katalogu několika změn. Především se indexuje více informací a tyto jsou snadněji dostupné - při procházení katalogem je průzkumník doplněn o další panely, které umožňují rychlou filtraci souborů prostřednictvím vyhledávání mezi základními textovými údaji, atributy jako hodnocení nebo značka a nebo na základě GPS pozice. Pokud fotky nepopisujete (tak jako já), ale popisujete alespoň složky, tak vás jistě potěší, že katalog vyhledávání provádí i podle cesty, takže nemusíte pro jeho využití popisky do fotografií doplňovat.
Tento nový rychlý filtr katalogu je možné kombinovat s filtrem dostupným prostřednictvím dialogu, který byl již v předchozí verzi Zoner Photo Studia.
Zlepšena byla také přístupnost Katalogu, mezi složkami a katalogem se dá nyní rychle přepínat pomocí tlačítek ve spodní části okna Navigátoru. Pohled do katalogu včetně nastavení filtru je teď možné přidat mezi Oblíbené složky.
Přestože se Zoner Photo Studio specializuje na úpravy fotografií, kde není podpora průhlednosti nezbytností, každému uživateli se občas stane, že potřebuje udělat nějakou jednoduchou operaci s průhledným obrázkem. Třináctá verze ZPS se proto snaží v tomto vyjít uživatelům vstříc a přináší alespoň základní podporu průhledných obrázků. Průhlednost je podporována u formátů GIF, PNG, TIFF (pouze pro některé varianty), ICO (formát není podporován pro ukládání) a JXR. S průhledností umí pracovat většina základních filtrů pro úpravy obrazu a v Editoru jsou doplněny nezbytné funkce pro práci s průhledností, tedy nástroj Guma a funkce Nastavit průhlednost a Zrušit průhlednost.
Další vylepšení EditoruKromě již zmiňované podpory průhlednosti a souvisejících funkcí přibyly nebo byly upraveny v editoru tyto nástroje:
Retušovací štětec - funguje podobně jako klonovací razítko, ale na závěr klonování se program pokusí přizpůsobit přenášenou oblast okolí cílové oblasti. Funkce je vhodná například pro zaretušování kožních vad, pro retuše v obloze a podobně, tedy v situacích, kde je potřeba přenést "texturu" a přizpůsobit jas vkládaného obrazu cílové oblasti.
Vkládání symbolů a textu - novým nástrojem pro vkládání symbolů by mělo Zoner Photo Studio usnadnit uživatelům život při vkládání šipek a dalších jednoduchých grafických symbolů, které bylo dříve nutné kreslit ručně. Vkládané symboly a text je teď navíc možné volně otáčet a deformovat podobně jako vkládaný obrázek. U nástroje pro vkládání textu se také zlepšila kvalita formátování delšího textu.
Výběrový štětec - funkce, které byly dříve dostupné pouze v režimu editace výběru, jsou nyní dostupné kdykoli. Výběr je tedy možné upravovat zvlášť tomu vyhrazeným nástrojem - výběrovým štětcem. Související zobrazení masky a obrysu výběru je nyní možné měnit kdykoli prostřednictvím panelu a nebo pomocí příkazů z nabídky Výběr.
Magická hůlka – umožňuje nově výběr na základě odstínu nebo jasu.
Štětec a Klonovací razítko – umožňují nově volbu režimu prolnutí, takže je nyní možné například snadno štětcem vybarvit „vypálenou“ oblohu.
Srovnání horizontu – možnost zapnout si pro otáčení pomocnou mřížku a zobrazení ořezového rámce, indikace úhlu natočení ve stavovém řádku.
Histogram - doznal nejen kosmetických změn, ale především jeho zobrazení již nemusí být vázáno na běh filtru. Vzhledem k rostoucímu rozlišení monitorů je také k dispozici dvojnásobná velikost.
Chromatická aberace – byla mírně zlepšena kvalita výstupu.
Obálky – zlepšená kvalita výstupu při použití šablon, přibyla nová obálka Poznámkový blok.
Obrázek do obrázku – pokud není zvolen žádný obrázek, vkládá se obrázek sám do sebe (ve 24b kvalitě), díky čemu je umožněno použití prolínání v hromadném filtru.
Část funkcí z nabídky Publikovat byla přesunuta do nové nabídky Vytvořit. Konkrétně se jedná o funkce produkující nové obrázky, tedy například skládání panoramat nebo anaglyfů. Navíc přibyly nové funkce, které jsou podrobněji popsány v následujících několika bodech.
PohledniceFunkce umožňuje zkombinování více obrázků do výsledné pohlednice, s možností využití rámečků a obálek a s možností přesnějšího a snadnějšího pozicování a lepší kontroly koncového vzhledu než jak je to možné prostřednictvím průvodců pro tisk. Vytvořený obrázek je na konci průvodce možné otevřít v bitmapovém editoru a dále dotvořit podle potřeby.
Skládání multiexpozicZoner Photo Studio 13 přináší i sadu funkcí pracujících s více snímky pořízenými ze stejného úhlu s krátkým časovým odstupem. Nad sadou takových snímků program umožňuje následující činnosti:
Odstranit šum – program provede zarovnání snímků a jejich zprůměrování. Díky tomu dojde k potlačení šumu v obraze. V oblastech, kde došlo v obraze k pohybu, je použita informace pouze z jednoho ze snímků, takže by nemělo docházet ke vzniku „duchů“.
Odstranit pohybující se objekty – obdobně jako u odstranění šumu se provede zarovnání snímků, ale dále se pracuje s obrazem odlišně – program v sadě snímků hledá pro každý bod nejvíce se opakující hodnotu, díky čemu umožňuje „zbavení se“ pohybujících se objektů v obraze. Funkce nabízí také opačný režim, kdy naopak pro každý bod vybírá hodnotu lišící se od té průměrné. Pokud tedy vyfotíte několikrát statickou scénu, v níž se bude měnit pouze poloha fotografované osoby, můžete tyto snímky zkombinovat do jednoho, kde se bude fotografovaná osoba nacházet na více místech současně. Funkce umožňuje i jednoduché ruční korekce.
Zarovnání obrázků – funkce provede pouze zarovnání obrázků a uloží tyto obrázky na disk. Způsob jejich zkombinování je tedy plně na fantazii uživatele.
Funkce pro zarovnávání snímků, které byly vytvořeny pro skládání multiexpozic, byly využity i pro skládání HDR, takže nyní program umožňuje korekci drobného posunu při fotografování – stativ již není při focení HDR nutností.
Zlepšení přístupnosti funkcí pro rychlé označování fotografiíDo panelu v Prohlížeči byla doplněna možnost kliknutím nastavit Hodnocení a barevnou Značku u obrázku, takže již uživatelé nemusí složitě rozbalovat kontextové menu nebo trefovat správnou klávesovou zkratku. V průzkumníku byla funkce Vybrat podle masky rozšířena o podporu Hodnocení a Značky a přejmenována na Pokročilý výběr. Díky návázání na klávesy +, - a / na numerické klávesnici by měla zajistit dostupný způsob pro rychlý výběr obrázků označených v Prohlížeči. Usnadněno bylo také filtrování podle zmiňovaných údajů v Katalogu, kde již není potřeba vyvolávat dialog Filtr, ale kde je možné filtrovat zobrazení pomocí zvláštního panelu přímo v průzkumníku.
Zlepšená podpora souborových formátů a metadatKromě podpory průhlednosti byla podpora souborových formátů rozšířena především o podporu souborů s příponou JXR, tedy formátu JPEG XR. Již v předchozí verzi Zoner Photo Studio podporovalo tento formát v podobě jeho předchůdce - HD Photo, respektive Windows Media Photo, vystupující pod příponami HDP, WDP. Nyní jako jeden z prvních přináší i podporu JXR založenou na referenční implementaci, díky čemu podporuje velkou řadu variant tohoto formátu (za cenu o něco nižší rychlosti než jaké dosahuje u implementace HDP od Microsoft). Výhodou tohoto formátu oproti tolik rozšířenému "běžnému" JPEGu je podpora průhlednosti, vyšší bitové hloubky a bezztrátové komprese. Nevýhodou je větší hardwarová náročnost a zatím i menší rozšířenost toho formátu.
Zlepšena byla také podpora metadat, konkrétně byla přidána podpora pro nové informace ze specifikace EXIF 2.3 a byla zlepšena podpora makernote výrobců Canon, Nikon a Olympus. Pro IPTC je možné změnit výchozí kódování na UTF8 a nově je také možné popisovat soubory PNG.
Mezi zobrazované RAW formáty byly zařazeny soubory s příponou SRW (Samsung) a předběžně i CS1 (Sinar).
Drobných vylepšení doznala i podpora GPS údajů - především byla zlepšena podpora Google Maps (část těchto vylepšení byla dostupná již jako aktualizace pro ZPS12), která již nevyžaduje účet uživatele na stránkách společnosti Google. Dále byla inovována komponenta podporující mapy z edice SmartMaps, z nichž některé novější již nebyly v ZPS12 korektně podporovány.
Třicetibitové zobrazováníNabídka monitorů a karet s podporou zobrazování s barevnou hloubkou 10 bitů na kanál se pomalu rozšiřuje a tak třináctá verze ZPS dále rozšiřuje podporu tohoto kvalitnějšího zobrazení. Nyní se zvýšená přesnost zobrazování využívá i pro osmibitové obrázky při zapnuté správě barev a navíc je toto kvalitnější zobrazení dostupné nejen v Editoru, ale také v RAW modulu a Prohlížeči (přesto zobrazení v Prohlížeči může být méně kvalitní než v Editoru, protože je v něm načítání obrázků optimalizované na rychlost). OpenGL zobrazování, přes které je podpora vyšší bitové hloubce realizována, je zapnutelné i na běžném hardware, ale na většině karet díky nekvalitním ovladačům povede spíše k chybám zobrazování nebo pádům.
XPS tiskRuku v ruce s potřebou kvalitnějšího zobrazování jde i potřeba kvalitnějšího tisku, kde obzvlášť u černobílých obrázků osmibitová výstupní kvalita zoufale nedostačuje. Z tohoto důvodu nové Zoner Photo Studio umožňuje tisk z bitmapového Editoru prostřednictvím XPS tiskové cesty. XPS umožňuje programu poslat tiskárně obrázek v plné kvalitě a s původním barevným profilem, díky čemu je možné s XPS ovladačem tiskárny dosáhnout mnohem vyšší kvality tisku. Pro tiskárny bez XPS ovladače operační systém Windows zprostředkovává tisk přes univerzální rozhraní, které umožní tisk touto cestou, ale nebude tak dosaženo vyšší kvality - XPS ovladač tiskárny je pro její dosažení nezbytností.
XPS tisk je dostupný jako jeden z režimů správy barev při tisku na záložce Správa Barev v dialogu s hlavními nastaveními programu.
V Zoner Photo Studiu 13 jsou okna i nadále vázána na hlavní okno a záložky, ale nyní je možné zapnout na druhém monitoru prohlížeč, který bude synchronizován s průzkumníkem a může tak posloužit jako větší náhledové okno. Také byla doplněna podpora správy barev na více monitorech.
RAW modulVylepšení v RAW modulu jsou méně zřetelného charakteru, ale výrazně přispívají k zefektivnění práce. V prvé řadě byly provedeny další optimalizace, takže generování náhledu je v některých situacích až dvojnásobně rychlé a celková rychlost vyvolávání vzrostla až o 50%.
Další cennou novinkou je možnost schovávat postranní panely, buď kliknutím na jejich vnější okraj nebo kliknutím prostředního tlačítka na náhled obrázku mezi nimi.
Inovovaný RAW modul také přináší nové parametry pro vyvolání RAW:
Metoda podexpozice –ovlivňuje tonalitu jasných oblastí při podexponování, kde v některých případech při velkém ztmavení docházelo v ZPS12 ke vzniku nežádoucího kontrastu. Bližší informace o jednotlivých metodách najdete v nápovědě programu.
Vinětace – umožňuje odstranit nebo naopak přidat ztmavení na okrajích obrazu.
V ZPS13 je nově umožněn vícenásobný výskyt okna prohlížeče. To má především význam při otevírání registrovaných typů souborů ze systému, kdy se obrázky otevírají v nových záložkách již běžícího programu. Nově je také konfigurovatelný panel prohlížeče.
PromítáníPřibyly nové přechodové efekty – konkrétně Panorama, Přiblížení a Oddálení.
Nastavení Prohlížeče a PromítáníVe starších verzích bylo pro uživatele matoucí sdílené nastavení pro Prohlížeč a Promítání. Z toho důvodu je v nové verzi nastavení Prohlížeče již od Promítání odděleno a je dostupné mezi ostatními v dialogu Možnosti. Také bylo sjednoceno nastavení kvality vykreslování a přesunuto do sekce Všeobecné.
Další novinky- na základě četných žádostí byla doplněna podpora pro současné mazání dvojic JPEG+RAW
- byla doplněna funkce pro přímé skenování PDF
- funkce pro snímání obrazovky byla rozšířena o možnost automatického časosběrného snímání
- kosmetické změny v uživatelském rozhraní a další drobná vylepšení
Cenová politika
Zoner Photo Studio 13 přináší ještě jednu zajímavou a důležitou novinku - nižší cenu. Elektronická licence se dá nově pořídit za 1499 Kč, za dalších 499 Kč si můžete licenci rozšířit na tři počítače. Upgradová cena ze ZPS12 Professional nyní činí 799 Kč. A abych nezapomněl, nově se název Professional zkracuje na jednodušší Pro.