Zoner Photo Studio 14
Stejně jako loni jsem sepsal trochu techničtější a podrobnější soupis novinek. Jejich pořadí je spíše náhodné.
Úpravy ovládáníCtrl+kolečko - funguje nyní ve všech částech programu pro změnu měřítka.Shift+kolečko – v editoru mění u štětcových nástrojů průměr.
V nastaveních editoru zmizela možnost nastavení zobrazování kontextového menu pro nástroje a bylo upraveno výchozí chování, aby bylo uživatelsky co nejpřívětivější. Nástroje je nově možné potvrzovat stiskem klávesy Enter.Panel s náhledyV prohlížeči, editoru a v porovnání obrázků se můžete ve čtrnáctce setkat s novým panelem s náhledy. Pokud není zobrazený, můžete ho najít v menu Zobrazit. Tento panel slouží k pohodlnějšímu přechodu mezi obrázky a zajišťuje zachování správného řazení obrázků při přechodu mezi různými částmi programu. Velikost a pozici panelu si můžete přizpůsobit podle potřeb. V současné době panel nezobrazuje žádné doprovodné informace k obrázkům jako je značka nebo hodnocení, to snad bude doplněno do některé z aktualizací.Porovnání obrázků jako záložkaDříve modální dialog (tedy takový, který blokuje další funkčnost programu) Porovnání obrázků se nyní otevírá do nové záložky a dokonce je ho možné otevřít ve více kopiích. Z vybraného souboru je teď možné přepnout se na jiný modul stejně jako je možné se přepnout do režimu celá obrazovka.Plynulá změna velikosti náhledůV průzkumníku je možné plynule měnit velikost náhledů, buď prostřednictvím ovládacího prvku na navigačním panelu průzkumníka nebo za pomoci kolečka myši při stisknuté klávese Ctrl. Největší velikost náhledů je omezena nastavením, s jakým se obrázky přidávají katalogu, ve výchozím nastavení je omezena na 160 pixelů, aby program mohl využívat vložené náhledy v EXIF. Velikost je možné zvětšit až na 320 pixelů, nicméně to povede k pomalejšímu načítání náhledů a k větším nárokům na místo na disku pro vyrovnávací paměť pro náhledy.ZoneramaUsnadnit sdílení fotografií obyčejným uživatelům, toho se snaží Zoner dosáhnout s novou Zoneramou, online službou na sdílení fotografií, a lepší podporou této služby v Zoner Photo Studiu 14. V prostředí programu jde s alby na Zoneramě pracovat stejně jako na disku, fotky nahrajete pouhým přetažením, aniž byste se museli starat o formát souboru nebo o jeho velikost. Svá online alba můžete v programu procházet, měnit jim popisky nebo přiřazovat GPS souřadnice. O synchronizaci dat se starat nemusíte, program vše zajišťuje sám.Rychlejší načítání a ukládání JPEGOptimalizovaná knihovna pro práci s JPEG, kterou již nějakou dobu využívá například Firefox nebo Chrome, se stala součástí i Zoner Photo Studia. Přináší zrychlení načítání obrázků JPEG až o 100% a ukládání až o 400%. Díky tomu se Zoner Photo Studio jeví při práci svižnější, a to nejen při práci s JPEGy, ale i s RAW soubory, které obsahují vložený velký JPEGový náhled.Podpora dalších formátů obrázků přes WIC kodekyPředchozí verze využívaly WIC kodeky pouze pro načítání RAW souborů. Nyní je možné rozšířit podporované formáty prostřednictvím WIC kodeků i o jiné bitmapové formáty, například o WebP – kodek můžete stáhnout z http://code.google.com/speed/webp/docs/webp_codec.html
V ZPS platí pro formáty podporované přes WIC kodeky několik omezení:
- je podporováno pouze načítání
- metadata se načítají pouze v omezené podobě
- 32 bitový kodek funguje pouze v 32 bitové verzi, 64 bitový pouze v 64 bitové
- z výše uvedeného důvodu není z programu umožněno nastavení spouštění na takto přidané formáty
Zlepšená podpora dvou monitorů
Funkce se v programu nachází na dvou místech. V editoru a v průzkumníku je dostupná z nabídky Efekty jako filtr Mapování tonality, který pracuje vždy nad jedním obrázkem a který se dá použít i jako součást hromadného filtru. Dále se funkce nachází v nabídce Vytvořit, kde může být zavolána na více obrázků. Na rozdíl od metody prolínání expozic je možné složit HDR z více než tří snímků, omezení je dáno pouze paměťovými nároky. Rozdíly jsou ale i ve zpracování jednotlivých snímků. Protože je funkce příliš pomalá pro použití v RAW modulu, je v průvodci pro skládání HDR mapováním tonality upraveno načítání RAW tak, že si přes RAW modul vyvolá RAW s posledním použitým nastavením a upraveným nastavením černého a bílého bodu, aby z obrázku bylo získáno co nejvíce informací. Toto se v chování liší od použití mapování tonality jako efektu, kde je RAW obrázek načten standardní cestou, a proto se může výsledek lišit. Podobný rozdíl je i v načítání formátu Radiance HDR, který je ve všech částech programu načítán rychlou, ale méně kvalitní metodou. Pouze v průvodci z nabídky Vytvořit jsou obrazová data předána pro zpracování v originální podobě.
Lepší odšumování
Širší podpora RAW formátů
S rozšířením seznamu přímo podporovaných RAW formátů došlo k úpravám i v načítání RAW v jiných částech programu. Stejně jako dříve je i nyní upřednostňována shoda se zpracováním výrobce, tedy vložený JPEGový náhled a načítání přes WIC kodeky. Do procesu načítání se ale nyní zapojilo i vlastní zpracování Zoneru a upozadila se tak úloha dcraw, které se používá pouze pro okrajově podporované fotoaparáty. Navíc se dá v možnostech programu v sekci RAW změnit chování programu při načítání RAW a místo upřednostnění WIC kodeků upřednostnit vlastní zpracování Zoneru.
Vylepšený RAW modul
Další změny v RAW modulu zahrnují:
- ikona indikující uživatelské nastavení RAW parametrů je nyní vidět i v průzkumníku ZPS
- ořezový nástroj nyní ztmavuje okolí stejně jako ořez v editoru
- pro lepší přehlednost přibyla nová záložka s nastavením parametrů týkajících se objektivu
- do zmiňované záložky přibyly parametry soudkovitost a chromatická vada fungující obdobně jako ve filtrech
- zlepšila se funkčnost a ovládání barevných korekcí
- bylo zaintegrováno nové odstraňování šumu
- pro některé fotoaparáty se zlepšila kvalita demosaicingu a funkčnost potlačení artefaktů
- tlačítko pro zpracování fronty obsahuje nastavení zpracování
- resetování hodnot při dvojitém poklepání na název parametru
- v 64 bitové verzi se na lepší hardwarové konfiguraci zpracovávají ve frontě obrázky po dvou, takže je lépe využit dostupný výkon počítače
GPU akcelerace
- funkce pro rozmazání, které se používají jako dílčí operace například ve skládání HDR
- operace maskování neostrosti, která nejen že je běžně využívána uživateli, ale také se jedná o jeden z nejpomalejších kroků ve zpracování RAW
- míchání kanálů, které je používáno jak samostatně, tak i pro kontrolu sytosti
- filtr měkká kresba, který je výbornou, ale pomalou alternativou k maskování neostrosti
Protože současné ovladače grafických karet neoplývají zrovna stabilitou, je GPU akceleraci potřeba ručně zapnout v dialogu Možnosti na záložce Pokročilé. Podporovány jsou grafické karty Nvidia s podporou Cuda a karty AMD Radeon 5000 a vyšší. Po zapnutí může první inicializace trvat delší dobu, obzvlášť na kartách ATI, protože se zdrojový kód překládá pro danou kartu. Poté Photo Studio udělá orientační test výkonu grafické karty. Pokud je výkon dostatečný, můžete nechat GPU akceleraci zapnutou. Je potřeba upozornění, že ZPS nemusí vždy grafickou kartu využít. Jednak při každém novém spuštění ZPS je potřeba provést inicializaci karty, která se provádí na pozadí. Proto prvních několik výpočtů akcelerovaných funkcí může běžet na procesoru a až když je inicializace kompletní, program může grafickou kartu začít využívat. Stejně tak nemusí ZPS kartu využít, pokud není na kartě dostatek paměti pro provedení výpočtu nad daným obrázkem.
Informace
Nově také ZPS14 zobrazuje tyto údaje:
- Picture Style pro Canon a Nikon
- Highlight Tone Priority a ekvivalentní u Canon, Fuji, Pentax
- GPS Image Direction a GPS Area Information
- aktualizována byla tabulka rozpoznávaných objektivů u Pentax
- editor umí nově zobrazovat ostřící body pro fotoaparáty Nikon (pro některé starší modely se mohou údaje zobrazovat někdy chybně)
Hromadné přiřazení informací
Dialog pro hromadné přiřazení informací byl doplněn o další textové údaje a rozčleněn více v souladu s jinými částmi programu. Přibyla záložka Pokročilé, kde je možné omezit zápis údajů na pole, která jsou prázdná, díky čemu je možné funkci použít i k doplňování údajů do již popsaných fotografií. Přibylo také tlačítko „Načíst z obrázku“, které naplní dialog údaji ze zvoleného obrázku.Vylepšená práce s klíčovými slovyPanel klíčových slov obsahuje nově vylepšené vyhledávání (bez diakritiky, podřetězce), klíčová slova je nyní možné tažením myši přetahovat mezi kategoriemi a pro příliš dlouhá klíčová slova se zobrazují tooltipy. V okně s informacemi o obrázku v průzkumníku je možné zapisovat klíčová slova přímo bez využití panelu klíčových slov a to s pomocí čárky nebo středníku jako oddělovače. Prostřednictvím položek z nabídky Nastavení je možné všechna klíčová slova uložit do xml nebo naopak načíst zpět do programu.
GPS
- vyhledávání lokace při použití Google Maps (na mapě se vybere pozice odpovídající prvnímu výsledku vyhledávání)
- přidána podpora KML ve formátu Google Latitude
- možnost filtrování údajů z tracklogu (je nutno zapnout v možnostech programu, údaje jsou filtrovány relativně konzervativně a účelem je pouze odstranění velkých odchylek)
- přiřazování GPS je při hromadné aplikaci rychlejší
Vylepšené stahování
Efekty Poškozená fotografie a Textura
Nové Photo Studio se snaží vyjít vstříc i uživatelům, kteří cítí, že jejich fotografie už žádná funkce pro vylepšení obrazu nezachrání – a nabízí jim dva nové filtry – Poškozená fotografie a Textura. S jejich pomocí se budou konečně moci bez ostychu zařadit do stáda fotografů s mobilními telefony.
Efekty na vrstvě
V nové verzi se rozšířila nabídka efektů, které je možné aplikovat při vkládání obrázku, textu nebo symbolu. Dříve to byl pouze stín, nyní nabídka zahrnuje efekty jako vnitřní záře, obrys nebo zkosení a reliéf. Protože jsou tyto efekty aplikovány na dočasné vrstvy, nejsou k dispozici jako součást filtru pro vkládání textu, jsou aplikovatelné pouze na nástroje v editoru.Nástroj volná deformaceDeformační mřížku v nové verzi doplňuje štětcový nástroj pro lokální deformace. S tímto nástrojem je možné provádět posun, zvětšení, zmenšení nebo otočení oblasti, nad kterou se kurzor nachází.
Další vylepšení
- v editoru přibyla možnost vyplnění výběru podle okolí, která se snaží vyplnit zvolenou oblast relevantním obsahem
- ve filtru změna rozměrů přibyla volba pro omezení operace na zmenšování a zvětšování pro případ, kdy pracujete najednou s obrázky s výrazně rozdílnými rozměry
- filtr pro specifický ořez byl rozšířen o možnost zadat ořez jako poměr bez specifikace absolutní velikosti v obrazových bodech
- kapátko filtru běžícího v editoru nasává barvu ze zdroje, pokud je to potřeba (např. vyvážení bílé)
- vylepšené skládání vertikálních panoramat
- načítání náhledů na videa probíhá v samostatném procesu, díky čemu je zajištěna lepší stabilita
- pro případ problémů s kodeky pro přehrávání videa je možno v ZPS využít program mplayer (viz Nastavení | Možnosti | Video)
- zlepšení práce se sítí při vypnutém zjišťování sítě (méně blokujících operací ve správci)
- třídění obrázků podporuje více formátovacích řetězců a podporuje i relativní cesty
- funkce statistiky obohacena o rozdělení podle měsíce, dne v týdnu a nebo hodiny
- funkce pro přechod na umístění obrázku v katalogu (a zpět)
- širší možnosti vlastního nastavení nabídek, panelů a klávesových zkratek
- barevná tlačítka pro přepínání modulů (barvy se dají vypnout)
- úpravy vzhledu prostředí, kvalitnější kreslení některých prvků uživatelského rozhraní
- změny v délce a způsobu indikace zkušební verze (modrý pruh ve spodní části obrazovky)
1502 views and 3 responses
-
Oct 5 2011, 4:30 AMborekb (Twitter) responded:Pěkné změny, jen co je pravda. Chci se zeptat, bude podpora Google+ galerií? Nebo to už v podstatě zastává podpora Picasy?
-
Oct 5 2011, 5:45 AMVojtech responded:Musím přiznat, že sám Google+ nemám, takže ani netuším, nakolik je současná podpora Picasy pro tento účel dostačující. Pokud dostačující není a pokud se Google+ více prosadí (zatím to až zas tak moc nevypadá) a bude k dispozici rozumné SDK, tak se o tom uvažovat bude.
-
Oct 5 2011, 7:26 AMborekb (Twitter) responded:Díky za odpověď. Ptám se proto, že mně osobně dává sdílení přes nějakou sociální síť větší smysl než veřejné publikování (G+ i FB umí hezky určit, kdo fotky uvidí apod.), takže ač protěžování Zoneramy chápu, návaznost na velké sociální sítě by pro mě byla užitečnější. Každopádně díky za velkou kupu novinek ve čtrnáctce!